the blog

Latest news.
توسعه دهندگان وب

توسعه دهندگان وب

طراح وب و توسعه دهنده وب دو حرفه حیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی هستند و این روز ها افراد زیادی تمایل ورود به این عرصه‌ها را دارند. اما اکثراً تفاوت بین این دو و ویژگی‌های اصلی‌شان را نمی‌دانند. در اینجا به معرفی این دو حوزه و مقایسه تفاوت‌های آن دو می‌پردازیم.

امروزه مرزهای بین کار طراحان وب و توسعه دهنده وب در حال محو شدن است. طراحان بیشتر و بیشتری کد نویسی یاد می‌گیرند، و توسعه دهنده وب نیز توجه خاصی به اصول طراحی دارند. آیا یک Web Developerبا یک Web Designer یکسان است؟ در این مقاله به بررسی تفاوت‌های بین این دو از جمله درآمد، معرفی شغل، مهارت‌ها، ابزار و در نهایت نحوه انتخاب بین این دو می‌پردازیم.

تفاوت نقش Web Designer با Web Developer

عموماً مردم تصور دقیق از تفاوت مفهومی بین طراحی وب سایت و توسعه وب ندارند. این دو حوزه تضادها و شباهت‌های مختلفی با هم دارند. از اصلی‌ترین تفاورت های آنها می‌توان گفت اولی در مورد جنبه زیبایی‌شناسی سایت است و شغل آن را «طراح» می‌نامیم، اما دومی درباره طراحی پنهان در بخش کد نویسی است که آن را «توسعه» می‌خوانیم. به‌طور خلاصه، رابط کاربری زیبا حاصل کار طراحان وب است، و توسعه دهنده وب مسئول تبدیل آن تصویر زیبا به صفحه‌ای است که آن را به بازدیدکننده نمایش می‌دهد.

طراح وب چه کسی است؟

طراحان وب معمولاً مسئول طراحی نمایش بصری وب‌سایت‌ها هستند. طراحان حرفه‌ای و برتر در استفاده از مفاهیم مختلف از جمله هماهنگی رنگ‌ها، حروف‌چینی، تناسب فضاهای خالی و تجربه کاربری عملکردی فوق‌العاده دارند.

طراحان وب به کمک نرم‌افزار طراحی گرافیک و ابزارهای نمونه‌سازی، نسخه اولیه یک وب‌سایت را می سازند. سپس طراحی کامل شده سایت را برای کد نویسی به توسعه دهندگان وب ارائه می‌کنند.

ابزار طراحی برای طراحان وب:

  • Adobe
  • Photoshop
  • Illustrator
  • Sketch

ابزار های پروتوتایپ:

  • UXPin
  • Mockplus

شرح شغل:
مسئول تعیین سبک عملکرد کل یک سایت و ارائه یک درک تصویری کلی از کاربران
مسئول طراحی نمونه‌ اولیه و پروتوتایپ
اجرای طراحی گرافیکی کاتالوگ محصولات
اجرای فعالیت‌های مختلف طراحی تبلیغات
کمک به توسعه دهندگان وب در طراحی صفحات و کارهای دیگر.
به‌طور کلی، طراحان باید دانش زیبایی‌شناسی خود را همراه با چندین ابزار مختلف بکار برند تا یک صفحه زیبا طراحی کنند. اگر از ورد پرس استفاده می‌کنید، استفاده از یک ابزار ساخت صفحات ورد پرس می‌تواند سرعت روند طراحی را بشدت افزایش دهد. یک طراح خوب می‌تواند سبک و سیاق کلی محصولات یک شرکت را بفهمد و اولین تأثیر را روی مشتریان بگذارد.

توسعه دهنده وب چه کسی است؟

توسعه دهندگان وب عموماً گروهی از مردم شناخته می‌شوند که از سمت چپ مغز خود برای توسعه کد نویسی محصولات استفاده می‌کنند. این افراد در حالت عادی، طراحی صفحه را از طراح وب دریافت کرده و سپس از فناوری توسعه Front-end برای نوشتن صفحات به‌صورت کد استفاده می‌کنند. در واقع برایشان اهمیتی ندارد که صفحه ظاهر خوبی داشته باشد یا نه، اما یک کد نویسی تمیز و بی‌نقص برایشان بسیار مهم است. توسعه دهندگان حرفه‌ای همیشه توجه بیشتری به جزئیات داشته و روی تک‌تک آن‌ها تمرکز دارند.

مهارت ها و ابزار ها توسعه دهنده:
ابزارهای مدیریت source code مثل: SVN، CVS، GIT و …
ویرایشگرهای کد مثل: WebStorm، Sublime، VS Code و … همه این‌ برنامه ها، عالی هستند و می‌توانید هر یک را انتخاب کرده و در آن حرفه‌ای شوید.
فناوری توسعه Front-end مثل: HTML، جاوا اسکریپت، CSS
فریم ورک های فرانت-اند: jQuery، React، Bootstrap
در سال‌های اخیر، توسعه front-end بسیار رونق یافته است. مهارت‌های مورد نیاز آن همواره بیشتر و پیشرفته‌تر می‌شود و البته سطح درآمد توسعه دهندگان وب هم به تناسب آن بالاتر رفته است. اکنون زمان خوبی برای ورود به صنعت توسعه front-end است.

Author: